CFBASIN36 - Formal Spillway Basin for 36" Spillways
Out of stock
SKU: CFBASIN36
Most orders ship same day!
Order by phone or Questions? (800) 468 5997
Atlantic Water Gardens CFBASIN36 - Formal Spillway Basin for 36" Spillways
  • Rigid basins house pumps and store water for recirculating wall fountains
  • Filter mats keep debris out of the system, eliminating time consuming cleanouts
  • Dimensions of basins work well with all engineered stone systems
  • The rigid basins are completely weatherproof and carry a lifetime warranty
  • Pre-filtered pump chamber
  • One piece construction
  • Built-in plumbing channel
  • Includes MATALA filter mat
  • Gallon Capacity: 42 gallons
  • Dimensions (L x W x H): 56" x 24" x 16"